Vem är KENT?

I Växjö kommun, där vår skola är placerad, beslutade man för ett par år sedan att alla skolor ska arbeta med KENT. Frågan spred sig då ”Vem är KENT?”. De visade sig snart att KENT inte var någon person, utan bokstäverna symboliserade egenskaper som Växjö kommun vill att alla elever på skolorna runt om i kommunen ska förvärva under sin skolgång. Det utvecklingsprojekt som presenterades för skolorna kom därför att handla om hur vi ska arbeta med att göra alla våra elever Kreativa, Engagerade, Nyfikna och Trygga.

Projektet har redan pågått i ett antal år. I samarbete med Christer Westlund och meuniverity har först skolledarna, därefter förstelärare och utvecklingsledare för alla skolor, utbildats i hur man på ett effektivt sätt kan arbeta med skolutveckling och vad KENT kan innebära i praktiken. Under detta år skrev också varje skola en målformulering för KENT-arbetet. Är någon nyfiken på denna finns den att hitta som en egen flik här på bloggen. Detta läsår har sedan projektet satts igång på allvar på alla skolor och nu är arbetet i full gång. Här i Lammhult är vi tre förstelärare som arbetar med KENT som utvecklingsprojekt och vi tänker på denna blogg bl.a. berätta om hur arbetet med detta fortlöper på vår skola.
Therese Stern     Förstelärare åk 4-6

Det här inlägget postades i Therese Stern. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *